Anasayfaya Dön

Eray Kuaför Salonu | Saç Tasarım Ekibi Saç Tasarım Uzmanları

Uzmanın Profilini Oku
SALONA GİT
Yağlı saçlar için ne tür bakım ürünleri kullanılmalı? / Saç Tasarım Uzmanları 11/11/2014
 • Tüm çabalar ve en güzel şekillendirmeye rağmen şekilsiz yağlı saç teller kalıcı bir durum halini alabilir; buda yağlı saçlı kadınlar arasında oldukça büyük bir hayal kırıklığına yol açar. Yağlı saç ihmal edilmiş görünür ve insanın görüntüsünde bir leke gibi durur. Aslında doğal bir sürecin sonucundan başka bir şey değildir. Saç köklerinde yağ bezleri vardır, bunlar sebum denilen yağlı bir madde salgılarlar. Sebumun saça faydası vardır. Sebum saçı sağlıklı tutar ve kaygan olmasını sağlar; saçın aşırı kurumasını ve kırılmasını önler.

  Yağlı saçın sebebi aşırı sebum üretimidir. En kötü senaryo ile yağ bezleri saç köklerini tıkar ve aşırı saç kaybına ve kepeklenmeye yol açar. Aşırı sebum üretiminin nedeni kalıtsal olabilir veya sağlıksız beslenme alışkanlıkları, ilaçlar ya da yanlış saç bakımından kaynaklanıyor olabilir. Sebum üretimi mevsim değişikliği, iklim değişikliği, hormon dalgalanmaları veya uzun süreli stresle değişebilir. 

 • Tavsiye: Yağlı saçınızı sık sık yıkayın

  Ağırlaşmış yağlı saç vakalarında bir dermatoloğun yardımına başvurun. Doktorun vereceği ilaçlar all-trans-retinoik asit veya ATRA (A vitamin bağlantılı bir madde) içerir, bunlar yağ bezi ifrazatını düzenler. Ancak,  birçok vakada özel saç bakım ürünleri aşırı yağlı saçlara bir son verecektir. Bu ürünler yağ bezlerinden gelen yağlı maddelerin üretimini yeniden dengeleyecektir. Deniz yosunu ve ulak otu, biberiye, öksürük otu, ısırgan otu, papatya ve adaçayı bitkileri sebum üretimini düzenler ve saç derisini yatıştırır. Tıbbi kükürtlü şampuanlar da sebum ifrazatını düzenleyebilir. Dikkat: protein ve yağ veya silikon gibi lipit takviyeli maddeler içeren ürünlerden uzak durun! Bu ürünler saçı ağırlaştırıp eskisinden daha da yağlandırarak sadece mevcut durumun daha da kötüleşmesine neden olurlar.

  Doğru bakımın dışında uygun ürünlerin titizlikle doğru uygulanması da önemli bir rol oynar. Bazıları sık şampuanlamanın sebum üretimini tetikleyeceğine inanır. Ancak bu iddianın dayanağı yoktur. Tam tersi doğrudur. Yağlı saç sık sık yıkanmalıdır; örneğin gerekirse hergün. Her şampuan uygulamasında, şampuanın saç derisine masajla yedirilmesi şartıyla, biraz daha fazla sebum (yağı) alınır Sonuç nettir: doğru bakım yağlı saça kısa zamanda son verecektir. 

 • Yapılacaklar

  • Şeffaf görüntülü şampuanlar kullanın, kremsi şampuanlardan kaçının.
  • Zaman zaman şifalı bir toprak kürü paketi kullanarak saçınızdaki yağ (sebum) fazlasını temizleyin. Şifalı toprağı eczanelerden alabilirsiniz. Şifalı toprak çok miktarda yağlı maddeyi emer ve bağlar ve bu nedenle yağlı saça karşı mücadelede idealdir
  • Saçınızı sabah erken saatte yıkayın. Yağ bezleri özellikle geceleri daha fazla çalışır.
 • Yapılmayacaklar

  • Yağlı saç derisini rahatsız eder ve çok hassas hale getirir. Daha fazla stres yüklemekten kaçınmalısınız ve bu nedenle saçınızı sıcak sudan uzak tutun ve sık sık fön makinesi kullanmaktan kaçının. Diğer rahatsızlık verici şeyler sıkı örgüler veya sıkı başlık veya şapkalardır.
  • Sadece ılık su kullanın. Sıcak su sebum üretimini artırır
  • Saç fırçası kullanmayın. Fırçalayarak sebumu köklerden uçlara tüm saça yayarsınız. Taramak yeterli olacaktır.
  • Durulama ürünleri kullanmayın. Yağlı saçın kuru saçtan daha az saç kremine ihtiyacı vardır. Yağlı saç için bir numaralı kural: “Daha az daha iyidir“!
Bu yazı 1839 kez okundu.
Saç Tasarım Uzmanları Tüm Yazıları
Facebook Yorumları